foto1
OPONY - SPRZEDAŻ I NAPRAWA
foto1
FELGI - SPRZEDAŻ I NAPRAWA
foto1
SERWIS MOBILNY - 24H
foto1
WYMIANA OLEJU
foto1
SILNIK I ZAWIESZENIE
Bełchatów, ul. Lipowa 70B

klimatyzacja

 

 

 

Wpływ klimatyzacji samochodowej na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Euromaster Oponex Bełchatów z całą pewnością stwierdza, że klimatyzacja samochodowa stała się już podstawowym wyposażeniem każdego samochodu. Mimo wszystko wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą jej używanie nawet w chłodne dni.


 Jak działa klimatyzacja samochodowa

Mechanizm klimatyzacji samochodowej jest bardzo podobny do domowej lodówki. Cykliczne zmiany stanu skupienia czynnika chłodniczego z ciekłego na lotny wywołują znaczne obniżenie temperatury gazu. Schładza on powietrze za pośrednictwem wymiennika ciepła - parownika. Powietrze przechodząc przez parownik zostaje schodzone oraz za pomocą dmuchawy wtłoczone do kabiny. 

 

Korzyści z korzystania z klimatyzacji

baner-euromaster-kliematyzacja

Dobrze serwisowana klimatyzacja filtruje zanieczyszczenia, które znajdują się w samochodzie, zmniejsza wilgotność powietrza, a tym samym poprawia komfort jazdy i zwiększa czujność na drodze. Odpowiednia temperatura podczas podróży ma wpływ na koncentracje. Dowodzą tego badania niemieckiego automobilklubu ADAC. Optymalna temperatura w pojeździe to 20-22°C. Klimatyzacja automatyczna, wielostrofowa powinna sama dobrać parametry, aby zapewnić komfort podróżowania. Obsługa Klimatyzacji ogranicza się wtedy tylko do ustawienie pożadanej temperatury.

Klimatyzacja manualna wymaga rozsądnego, ręcznego sterowania. Nagłe wychłodzenie kabiny pojazdu może wywołać przeziębienie u pasażerów, kilkukrotnie zwiększyć zużycie paliwa, lub nawet uszkodzić skórzane elementy tapicerki. Lepszym pomysłem może być rozpoczęcie podróży przy opuszczonych szybach.  

 

 

 

Zaniedbana klimatyzacja może mieć zły wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy:

  • zanieczyszcza powietrze we wnętrzu samochodu
  • wpływa na nadmierne zużycie paliwa
  • wydziela nieprzyjemny zapach spowodowany grzybami i bakteriami
  • niewłaściwe chłodzi powietrze
  • słychać hałas pracującej klimatyzacji
  • powoduje wilgoć i zaparowane szyby

Czynniki wpływające na stan klimatyzacji:

  • uruchamianie klimatyzacji raz na kilka dni aby kompresor zachował sprawność
  • stosowanie  produktów przeciwbakteryjnych, które zwalczają nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje
  • kontrolowanie raz na rok, ilość czynnika i stanu klimatyzacji
  • napełnianie klimatyzacji nowym płynem chłodzącym, co dwa lata


 Najpopularniejszą metodą czyszczenia klimatyzacji jest ozonowanie. Usuwa przykry zapach i niszczy drobnoustroje w przewodach wentylacyjnych i w całej kabinie auta.

Serwisowanie układu klimatyzacji powinno odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach serwisowych (np. w serwisie Euromaster Oponex Bełchatów). Złożona budowa urządzenia oraz fakt że układ klimatyzacji pracuje pod ciśnieniem wymaga odpowiedniego sprzętu, oraz wyszkolonego personelu. Źle przeprowadzony serwis klimatyzacji  to np. wymiana filtra kabinowego bez uprzedniego oczyszczenia kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze,nieprawidłowe odgrzybianie klimatyzacji, czyszczenie parownika klimatyzacji i brak kontroli drożności kanału odprowadzającego skropliny. Niektóre serwisy skracają czasu wytwarzania próżni koniecznej do usunięcia pozostałej ilości czynnika chłodzącego oraz wilgoci, co wpływa negatywnie na wydajność układu klimatyzacji.


 

Filtr kabinowy na straży czystego powietrza

plakat-klimatyzacja-042015

 

Podczas czyszczenia lub nabijania klimatyzacji, zwróć uwagę na kabinowy filtr powietrza (przeciwpyłkowy). Filtr wyłapuje szkodliwy dla zdrowia pył z opon i kloców hamulcowych, pleśń, piasek, owady, liście i wiele innych zanieczyszczeń. Jeśli jest zapchany, negatywnie wpływa na efektywność klimatyzacji i wentylacji. Wymieniaj go co roku, lub po ok 20 tys. km. Możesz wybierać pomiędzy zwykłym filtrem lub węglowym, który zawiera węgiel aktywowany i lepiej pochłania nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia. Jest droższy lecz wystarcza na dłużej niż papierowy i ma większą powierzchnię filtrującą.

 

Przeczytaj więcej o filtrze kabinowym

 

Klimatyzacja ma zapewnić pasażerom samochodu komfort termiczny oraz czyste świeże powietrze. Zadbaj, aby Twój pojazd był bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu. Umów się na wizytę w serwisie Euromaster Ryszard Markiewicz Bełchatów i skorzystaj z usługi przeglądu klimatyzacji w Bełchatowie! Chcesz wiedzieć ile kosztuje nabijanie klimatyzacji?  Zadzwoń!